Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 355.6 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Output colour depth | 24 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 60 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 120 ipm |
| Black/white scanning colour modes | Grayscale, Monochrome |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | Grey |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 4.3 " |
| Touchscreen | |
| Built-in display |
| Sensor type | Dual CCD |
| Light source | White LED (2x) |
| Daily duty cycle (max) | 4000 pages |
| Scan drivers | ScanSnap, TWAIN, WIA |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 80 sheets |
| Scanning media types supported | Plain paper, Plastic Card |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Minimum scan area (ADF) | 50.8 x 54 mm |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 27 - 413 g/m² |
| Long-paper mode |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 1.1, USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1, Wireless LAN |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 42 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 R2 x64, Windows Server 2012 x64, Windows Server 2016 x64 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified |
| Width | 300 mm (11.7 ") |
| Depth | 202 mm (7.88 ") |
| Height | 170 mm (6.63 ") |
| Weight | 4900 g (10.8 lbs) |
| AC adapter included | |
| ADF paper chute | |
| Cables included | AC, USB |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.