Back to Top
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output monochrome depth | 8 bit |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 85 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 85 ppm |
| Scanner type | Sheet-fed scanner |
| Product colour | Grey, White |
| Display | LCD |
| Colour display | |
| Built-in display |
| Sensor type | Colour CIS |
| Daily duty cycle (max) | 9000 pages |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Scanning media types supported | Business Card |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 27 - 413 g/m² |
| Standard interfaces | USB 3.0 |
| Optional connectivity | Ethernet |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (sleep) | 1.4 W |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| RoHS compliance |
| Width | 302.26 mm (11.79 ") |
| Depth | 210.8 mm (8.22 ") |
| Height | 215.9 mm (8.42 ") |
| Weight | 3583 g (7.9 lbs) |
| Bundled software | Epson Scan 2 Document Capture Pro EMC Captiva ISIS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.