Back to Top
| Maximum scan size | 216 x 3000 mm |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Colour scanning | |
| Duplex scanning | |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Output grayscale depth | 8 bit |
| Film scanning | |
| Gray scale levels | 256 |
| ADF scan speed (b/w, A4) | 70 ppm |
| ADF scan speed (colour, A4) | 70 ppm |
| Duplex ADF scan speed (b/w, A4) | 140 ipm |
| Duplex ADF scan speed (colour, A4) | 140 ipm |
| Scan speed (b/w, low res, A4) | 70 sec/page |
| Scan speed (colour, low res, A4) | 70 sec/page |
| Black/white scanning colour modes | Grayscale |
| Selectable background colour |
| Scanner type | ADF scanner |
| Product colour | Black, White |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 1.5 " |
| Touchscreen | |
| Built-in display |
| Sensor type | Dual CIS |
| Light source | RGB LED |
| Scan file formats | BMP, CSV, DOC, JPG, PDF, PNG, RTF, TIFF, TXT, XLS |
| Daily duty cycle (max) | 7000 pages |
| Scan to | Cloud, E-mail, E-mail Server, File, Image, OCR, PC, TWAIN, WIA |
| Barcode reader | |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Button functions | Cancel, Down, Off, On, Scan, Up |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1500 MHz |
| Standard input capacity | 80 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 80 sheets |
| Scanning media types supported | Business Card, Envelopes, Plain paper, Plastic Card, Recycled paper, Thick paper, Thin paper |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Maximum scan area (ADF) | 215 x 155.6 mm |
| Minimum scan area (ADF) | 52 x 52 mm |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 34 - 413 g/m² |
| Multi feed detection | |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4 |
| Legal | |
| Maximum scan width | 216 mm |
| Maximum scan length | 3000 mm |
| Standard interfaces | USB 2.0, USB 3.0, USB 3.1 |
| Power supply type | AC |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Power consumption (standby) | 3 W |
| Power consumption (off) | 3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 3 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input voltage | 100-240 V |
| Power supply | 36 W |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 128, Code 3 of 9, EAN-13, EAN-8, PDF417, U.P.C. |
| PC connection | USB 3.0 |
| Scan technology | Dual CIS |
| Power | 36 W |
| Maximum paper size | 216 x 3000 mm |
| Relative humidity | 15 - 80 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Minimum RAM | 3430 MB |
| Minimum processor | INTEL CORE i3 - 4150 processor |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 95 °F |
| Energy Star certified | |
| Certification | EPEAT Registered ENERGY STAR Qualified AS/NZS CISPR 22:2009 +A1:2010; (Class B RCM mark), CAN / CSA – C22.2 No 60950-1-07 +A1:2011 (TUV C mark), Canada CSA-CISPR 22-10 / ICES-003 Issue 5 (Class B), China GB4943.1:2011; GB9254:2008 Class B (CCC S&E mark), EN55022:2010 ITE Emissions (Class B), EN55024:2010 ITE Immunity (CE mark), EN60950-1:2006 +A1, +A11, +A12 (TUV GS mark), IEC60950-1:2005 +A1, Taiwan CNS 13438:2006 (Class B); CNS 14336-1 (BSMI mark), UL 60950-1:2007 R12.11 (TUV US mark), CFR 47 Part 15 (FCC Class B), Argentina S mark |
| Width | 312 mm (12.17 ") |
| Depth | 269 mm (10.49 ") |
| Height | 182.5 mm (7.12 ") |
| Weight | 7000 g (15.43 lbs) |
| Bundled software | WINDOWS Bundled software: TWAIN, ISIS, WIA Drivers; Alaris Capture Pro Limited, Smart Touch, LINUX drivers available from www.kodak.com/go/scanonlinux (September Availability) KOFAX certified. (Future Availability) |
| ADF paper chute | |
| Stacker | |
| Cables included | AC, USB |
| Drivers included |
| Downloadable software | Capture Pro Limited Edition, Smart Touch |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.