Experience a new standard of speed with Ripjaws DDR4 SO-DIMM today!
This memory kit is designed for the latest ultra high performance NUC and tiny form factor PCs and enables quicker data transmission and more energy efficiency than ever before.
Experience a new level of performance with G.Skill Ripjaws Memory Module DDR4 32GB today!
Every memory kit is meticulously tested to provide maximum performance and reliability assurance, using only specifically screened components hand-picked from G.SKILL's rigorous and extremely selective binning process.
Ripjaws DDR4 SO-DIMM memory is compatible with DDR4 SO-DIMM memory in high performance gaming laptops and tiny form factor PCs. It is one of the simplest and least expensive ways to improve your PCs, whether for gaming or for work.
The Ripjaws DDR4 SO-DIMM is designed with a low voltage of 1.2V1.35V at DDR4 standard, which minimizes power consumption while also lowering heat output, allowing your systems to run cooler, more stable, and more efficiently.
Simply set and go. The only thing standing between you and extraordinary performance with the latest Intel XMP 2.0 profiles is a simple tweak.
| CAS latency | 22 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Component for | Notebook |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
