The Ripjaws V series, the newest addition to the iconic Ripjaws family, is the latest DDR4 memory intended for optimum compatibility and cutting-edge performance with the latest Intel Core processors.
Each Ripjaws V DDR4 memory kit is rigorously validated on all major performance motherboard brands using G.SKILL's rigorous validation procedure to assure best-in-class reliability and compatibility across the broadest range of motherboards.
G.Skill Ripjaws V Series DDR4 Desktop Memory is the ideal choice for creating a new performance system or a simple memory upgrade, as it is built with the finest components, tested under the most rigorous conditions, and available in five color variations.
Ripjaws V, which is available in a variety of frequency settings ranging from normal DDR4-2133MHz to a blazing DDR4-4000MHz, provides a speedier computing experience for gaming, video & image editing, rendering, and data processing.
The Ripjaws V has a sleek new design and is available in five different colors: Blazing Red, Steel Blue, Radiant Silver, Gunmetal Gray, and Classic Black. Ripjaws V is an excellent choice for modders looking for matching colors or for building a spectacular new system.
Ripjaws V comes in a variety of capacity configurations, including modules with 4GB and 8GB capacities, as well as ultra-high 16GB capacities for up to 128GB (16GBx8). The options are limitless!
With a low voltage of 1.2V1.35V at DDR4 standard, this reduces the memory voltage required by 20% as compared to DDR3 memory kits! Your system can now run even quicker without turning into a costly appliance heater.
Simply set and go - The only thing standing between you and extraordinary performance with the latest Intel XMP 2.0 profiles is a simple tweak.
| CAS latency | 18 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3600 MHz |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.35 V |
| ECC | |
| Lead plating | Gold |
| SPD voltage | 1.2 V |
| SPD speed | 2133 MHz |
| SPD profile | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Memory channels | Dual |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Cooling type | Heatsink |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
