DDR4, 32GB (2x16GB), 3600MHz, RGB, Unbuffered, Non-ECC, Intel XMP 2.0
It also has an award-winning Trident Z heatspreader made from the best materials.
This memory kit combines vivid RGB lighting with high-performance.
The Trident Z RGB DDR4 memory kit combines the most vivid RGB lighting with unbeatable performance.
It has a fully exposed light bar with bright RGB LEDs, is made with the award-winning Trident Z heatspreader design, and is made with the highest quality parts.
The uncovered light bar is designed for visual gratification in full RGB. The default lighting sports a fluid full-spectrum rainbow wave.
Downloadable software allows expanded effects and color customizations to the memory modules. Color match your build and rethink the possibilities with RGB.
Trident Z RGB keeps the iconic design of the original Trident Z lineup featuring luxurious hair-line-finished aluminum heatspreaders and an aggressive fin design for highly efficient heat dissipation.
The top of the heatsink has been exclusively engineered to mount a wider light diffuser for more extravagant lighting effects.
Look no further if you want to build a stylish, modern PC with memory that combines performance and beauty!
Each memory kit has ICs that were carefully chosen by G.SKILL's one-of-a-kind selection process and a custom-designed ten-layer PCB that keeps signals as stable as possible.
Each kit is also thoroughly tested for reliability, compatibility, and performance on a wide range of motherboards.
The best thing about having RGB capabilities is the ability to choose the colors you want.
Whether it's white on one day or green on the next, you can be sure these modules will look current and modern in any build.
Want to sync up your system lighting?
To customize the colors and effects of your Trident Z RGB memory and compatible motherboards, use Asus Aura, Gigabyte RGB Fusion*, MSI Mystic Light*, or ASRock Polychrome Sync* software!
* Note that the support for controlling the Trident Z RGB lighting through the third-party software listed may be different for each motherboard model.
Just set and go. Programed with the latest Intel XMP 2.0 profiles, the only thing between you and extreme performance is a simple setting.
| CAS latency | 16 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory clock speed | 3600 MHz |
| Component for | PC/server |
| ECC | |
| SPD voltage | 1.2 V |
| SPD profile | |
| SPD speed | 2133 MHz |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 2.0 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Cooling type | Heatsink |
| Backlight | |
| Backlight colour | Multicolour |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
