Back to Top
| Type | IP security camera |
| Day/night mode | |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Form factor | Dome |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440 |
| Noise reduction | |
| Gain control type | Manual |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | |
| Frame rate | 30 fps |
| Flip & mirror | |
| Back Light Compensation (BLC) |
| Minimum illumination | 0.4 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 88 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 63 u00b0 |
| Lens viewing angle, diagonal | 112 u00b0 |
| White balance | ATW, AWC |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1/30 - 1/50000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.5 " |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Closest focusing distance | 0.8 m |
| Focal length range (f-f) | 4.3 - 10.5 mm |
| Night vision | |
| Night vision distance | 20 m |
| Connectivity technology | Wired |
| BNC output ports | 1 |
| Width | 132 mm (5.15 ") |
| Depth | 132 mm (5.15 ") |
| Height | 103 mm (4.02 ") |
| Weight | 550 g (1.21 lbs) |
| Power source type | DC |
| Power consumption (typical) | 5.8 W |
| Power consumption (max) | 7.2 W |
| Certification | EMC FCC 47 CFR 15 Subpart B Class A ICES-3(A)/NMB-3(A), UL 62368-1, CAN/CSA C22.2 NO. 62368-1 |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.