Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Processor model | ARM Cortex-A7 |
| Fog proof |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Desk |
| IK code | IK04 |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | Y |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Video compression formats | H.264 |
| Supported graphics resolutions | 2688 x 1512 |
| Noise reduction | |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Frame rate | 30 fps |
| Image quality adjustment | Brightness, Colour depth, Contrast, DNR, Sharpness |
| White balance | Manual |
| Sensor type | CMOS |
| Fixed focus |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| Night vision distance | 6 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Built-in microphone |
| Height | 107.5 mm (4.19 ") |
| Diameter | 48 mm |
| Weight | 170 g (0.37 lbs) |
| Power source type | PoE |
| DC output voltage | 57 |
| Power consumption (max) | 4 W |
| Reset button |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Screws included | |
| Mounting kit | |
| Number of cameras | 1 |
| 120.6 | |
| Y | |
| 102.4 | |
| 54.9 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.