Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| LED indicators | Y |
| IK code | IK08 |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Weatherproof |
| Maximum resolution | 2688 x 1512 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.264 |
| Viewing angle, horizontal | 86 ° |
| Viewing angle, vertical | 60 ° |
| Viewing angle, diagonal | 111 ° |
| Number of sensors | 5 |
| Sensor type | CMOS |
| Built-in hard drive |
| Night vision |
| Ethernet LAN |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Built-in speaker(s) |
| Height | 64.5 mm (2.52 ") |
| Diameter | 109.2 mm |
| Weight | 370 g (0.82 lbs) |
| Weight (with stand) | 390 g |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.