Back to Top
| Type | CCTV security camera |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Alarm input/output | |
| Number of languages | 16 |
| Languages support | Multi |
| Fog proof |
| Form factor | Box |
| Product colour | Ivory |
| Housing material | Plastic |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Noise reduction | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Highlight Compensation (HLC) | |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 30 fps |
| Full HD |
| Minimum illumination | 0.009 lx |
| White balance | ATW, AWC, Indoor, Manual, Outdoor |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera shutter speed | 1 - 1/12000 s |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Number of effective pixels (H x V) | 1945 x 1097 pixels |
| Video motion detection |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| BNC output ports | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 52 dB |
| Width | 73.1 mm (2.85 ") |
| Depth | 123.9 mm (4.83 ") |
| Height | 67.2 mm (2.62 ") |
| Weight | 287 g (0.63 lbs) |
| AC input voltage | 24 V |
| Power consumption (max) | 6 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| DC output voltage | 12 |
| Remotely operated |
| Number of cameras | 1 |
| Lens mount interface | C/CS mount |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.