Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Port mirroring | |
| Rate limiting | |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| Flow control support | |
| 10G support |
| Switching capacity | 496 Gbit/s |
| Throughput | 369 Mpps |
| MAC address table | 29490 entries |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| Multicast support |
| Transmission distance (max) | 10 km |
| DHCP features | DHCP server |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) |
| Routing protocols | BGP, BGP4, IP, OSPF |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Flash memory | 32 MB |
| Internal memory | 8192 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 1440 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95 % |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 385 mm (15.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 5720 g (12.61 lbs) |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.