Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 36 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| Console port | RJ-45/USB Type-C |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| 10G support |
| Switching capacity | 272 Gbit/s |
| Throughput | 130.9 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Rack mounting | |
| Stackable |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Processor frequency | 1.8 MHz |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8192 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Power consumption (typical) | 76 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 1440 W |
| Width | 442.47 mm (17.26 ") |
| Depth | 383.8 mm (14.97 ") |
| Height | 43.9 mm (1.71 ") |
| Weight | 6010 g (13.25 lbs) |
| Y | |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.