Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1487 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Auto MDI/MDI-X |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB connector type | Micro-USB B |
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| Antenna direction type | Semi-directional |
| Antenna type | Internal |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 5.6 dBi |
| Antennas quantity | 2 |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | White |
| Placement | Table, Wall |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 287 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Width | 86 mm (3.35 ") |
| Depth | 40 mm (1.56 ") |
| Height | 150 mm (5.85 ") |
| Weight | 290 g (0.64 lbs) |
| Y | |
| 5.0 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.