Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,10000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 5400 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 57 - 71 GHz |
| Operating system installed | AirOS |
| Full duplex | |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,1024-QAM, BPSK, QPSK |
| Web-based management | |
| Internal memory | 512 MB |
| Processor frequency | 1400 MHz |
| Reset button | |
| Certification | FCC, IC |
| Management protocols | SNMP |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Security algorithms | AES, WPA2-PSK |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 24 dBi |
| Power consumption (max) | 24 W |
| Output current | 0.65 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Placement | Wall |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Throughput data rate | 2700 Mbit/s |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Width | 212 mm (8.27 ") |
| Depth | 187 mm (7.29 ") |
| Height | 205 mm (8 ") |
| Weight | 2300 g (5.07 lbs) |
| PoE adapter included | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Wireless standard | 802.11ax (WiFi 6) |
| Polarization | Vertical polarization |
| N | |
| 48 | |
| Y | |
| Passive PoE | |
| Y | |
| CE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.