Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1774 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM,1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Security algorithms | WPA3, WPA, WPA2 |
| Antenna type | External |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Number of connectors | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Width | 160 mm (6.24 ") |
| Depth | 161 mm (6.28 ") |
| Height | 37 mm (1.44 ") |
| Weight | 500 g (1.1 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.