Back to Top
| Solid-state drive capacity | 32768 GB |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| PCI Express interface data lanes | x16 |
| Data transfer rate | 16 Gbit/s |
| Component for | PC |
| Mean time between failures (MTBF) | 920.585 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Operating voltage | 12 V |
| Power consumption (read) | 17.72 W |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Width | 195 mm (7.61 ") |
| Depth | 21 mm (0.82 ") |
| Height | 112 mm (4.37 ") |
| REACH, RoHS, WEEE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.