Back to Top
| Solid-state drive capacity | 4096 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | V-NAND MLC |
| Sequential read speed (ATTO) | 560 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 530 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES, AES |
| Hardware encryption | |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| Component for | PC/Notebook |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Compatible products |
| SSD form factor | 2.5" |
| Power consumption (read) | 2.2 W |
| Power consumption (max) | 3.5 W |
| Power consumption (idle) | 0.035 W |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64 |
| Interface | Serial ATA III |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 6.8 mm (0.27 ") |
| Height | 69.85 mm (2.72 ") |
| Weight | 86.18 g (0.19 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.