Back to Top
| Solid-state drive capacity | 960 GB |
| Read speed | 5500 MB/s |
| Write speed | 1400 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | MLC |
| Random read (4KB) | 550000 IOPS |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Security algorithms | 256-bit AES-XTS |
| Hardware encryption | |
| Component for | PC/Notebook |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Power consumption (read) | 7.5 W |
| Power consumption (write) | 6.5 W |
| Power consumption (idle) | 2.5 W |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Non-operating vibration | 20 G |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 3.8 mm (0.15 ") |
| Weight | 20 g (0.04 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.