750GB, U.2, PCI Express 3.0, NVMe, 3D Xpoint
Enhanced Power Loss Data Protection prepares the SSD for unexpected system power loss by minimizing data in transition in temporary buffers, and uses on-board power-loss protection capacitance to provide enough energy for the SSD firmware to move data from the transfer buffer and other temporary buffers to the NAND, thus protecting system and user data.
Hardware encryption is data encryption done at the drive level. This is used to ensure that the data stored on the drive is secured from unwanted intrusion.
High Endurance Technology (HET) in SSD's combines Intel® NAND Flash Memory silicon enhancements and SSD system management techniques to help extend the endurance of the SSD. Endurance is defined as the amount of data that can be written to an SSD during its lifetime.
Temperature Monitoring and Logging uses an internal temperature sensor to monitor and log airflow and device internal temperature. The logged results can be accessed using the SMART command.
End-to-End Data Protection ensures integrity of stored data from the computer to the SSD and back.
| Solid-state drive capacity | 750 GB |
| Read speed | 2500 MB/s |
| Write speed | 2200 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| NVM Express (NVMe) version | 3.0 |
| Memory type | 3D Xpoint |
| Latency (read) | 10 µs |
| Latency (write) | 10 µs |
| Random read (100% span) | 550000 IOPS |
| Random write (100% span) | 550000 IOPS |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| End-to-End Data Protection | |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | |
| Hardware encryption | |
| SSD temperature monitoring | |
| Component for | Server/workstation |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | 1 sector per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD ARK ID | 97154 |
| SSD form factor | 2.5" |
| Market segment | SRV |
| Product family | Data center SSD |
| Product series | Intel® Optane™ SSD DC P4800X Series |
| Product codename | Cold Stream |
| Power consumption (read) | 18 W |
| Power consumption (write) | 18 W |
| Power consumption (idle) | 6 W |
| Intel Rapid Start Technology version | 0.00 |
| Intel® Rapid Start Technology | |
| Intel High Endurance Technology (HET) | |
| Intel® Remote Secure Erase | |
| Intel® Smart Response Technology | |
| Intel Smart Response Technology version | 0.00 |
| Interface | U.2 |
| Temperature monitoring and logging | Y |
| Harmonized System (HS) code | 8523510000 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Operating shock | 1000 G |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Operating / non-operating shock | 1000 G/0.5 msec G |
| Last change | 63903513 |
| SSD power consumption (idle) | 6 W |
| Product brief URL | https://www.intel.com/content/www/us/en/solid-state-drives/optane-ssd-dc-p4800x-brief.html |
| Remote Secure Erase (RSE) technology version | 0.00 |
| SSD endurance rating | 41.0 PBW (30DWPD), 82.0 PBW (60DWPD) |
| SSD shock | 1000 G/0.5 msec |
| Drive capacity | 750 GB |
| Sequential reading | 2500 MB/s |
| SSD hardware encryption | AES 256 bit |
| Sequential writing speed | 2200 MB/s |
| Launch date | Q4'17 |
| Status | Launched |
| SSD power consumption (active) | 18 W |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
