Back to Top
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Printable dot numbers | 12 dot |
| Print speed | 8 lpm |
| Printing characters | 2D barcode |
| Maximum printing width | 108 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.5 " |
| Colour display | |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Backlight display |
| USB port | |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| RS-232 ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Maximum roll diameter | 127 mm |
| Maximum media length | 6.35 mm |
| Maximum label width | 118 mm |
| Page description languages | DPL, IPL, PDF, XML, ZPL II |
| Built-in barcodes | QR Code |
| Security algorithms | LEAP, PEAP, TLS, TTLS, WEP, WPA, WPA2, WPA3 |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 3.15 A |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Width | 181.3 mm (7.07 ") |
| Depth | 168 mm (6.55 ") |
| Height | 215.6 mm (8.41 ") |
| Weight | 1800 g (3.97 lbs) |
| Linux operating systems supported | Y |
| Windows operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 90 °C |
| Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.