Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Standard interfaces | Ethernet, USB |
| Ethernet LAN |
| Internal memory | 16 MB |
| Supported paper width | 53.98 mm |
| Maximum media length | 85.60 mm |
| Product colour | Red |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, IEC, VCCI, CCC, KCC ErP 2009/125/CE RoHS |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Input current | 1.8 A |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Width | 205 mm (8 ") |
| Depth | 315 mm (12.29 ") |
| Height | 195 mm (7.61 ") |
| Weight | 3300 g (7.28 lbs) |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 65 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 70 % |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 70 °C |
| Drivers included | |
| Bundled software | Evolis Premium Suite cardPresso XXS Lite |
| Cables included | USB |
| Print quality (black, normal quality) | 300 DPI |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.