Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 300 mm/sec |
| Maximum printing width | 167.4 mm |
| Minimum print length | 4800 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 6 " |
| USB port | |
| Ethernet LAN | |
| RS-232 ports | 1 |
| Wi-Fi | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Maximum label width | 178 mm |
| Maximum roll diameter | 213 mm |
| Page description languages | DPL, IPL, PDF, XML, ZPL II |
| Built-in barcodes | 1D,2D |
| Image formats supported | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Certification | RoHS Compliant, CE (EN55032 Class B), FCC Class B, Energy Star 3.0 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 9.6 W |
| Width | 350 mm (13.65 ") |
| Depth | 484 mm (18.88 ") |
| Height | 292 mm (11.39 ") |
| Weight | 13700 g (30.2 lbs) |
| Linux operating systems supported | Y |
| Windows operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.