Back to Top
| Print technology | Direct thermal / thermal transfer |
| Maximum resolution | 203 DPI |
| Print speed | 254 mm/sec |
| Vertical printing |
| Standard interfaces | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Optional connectivity | Ethernet, Parallel, Serial (RS-232), Serial (RS-422), USB 2.0, Wireless LAN |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Flash memory | 2 MB |
| Internal memory | 16 MB |
| Maximum label length | 1.249 m |
| Maximum label width | 104 mm |
| Supported paper width | 22 - 128 mm |
| Supported paper width (imperial) | 0.87 - 5 " |
| Maximum roll diameter | 218 mm |
| Built-in barcodes | 1D,2D, CODABAR (NW-7), EAN13, EAN8, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, Matrix 2/5, PDF417, POSTNET, UPC-A, UPC-E |
| Ribbon width | 111 mm |
| Ribbon length | 450 m |
| Image formats supported | BMP, PCX |
| Built-in processor | 32-BIT RISC |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, UL, CSA, TÜV |
| Power requirements | 115/220 V, 50/60 Hz |
| Width | 265 mm (10.34 ") |
| Depth | 435 mm (16.97 ") |
| Height | 341 mm (13.3 ") |
| Weight | 18000 g (39.68 lbs) |
| Compatible operating systems | Windows 2000, XP, 2003, Vista, Windows 7 |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | 23 - 140 °F |
| Operating temperature (T-T) | 41 - 104 °F |
| Drivers included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.