Back to Top
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Maximum resolution | 406 x 406 DPI |
| Printable dot numbers | 16 dot |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Margin depth settings | Fixed |
| Printing colours | Black |
| Maximum printing width | 104 mm |
| Maximum print length | 1.2 m |
| Display | LCD |
| USB port | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN | |
| RS-232 ports | 1 |
| Wi-Fi |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Core diameter | 76 mm |
| Maximum label width | 114 mm |
| Maximum roll diameter | 213 mm |
| Page description languages | DP, DPL, IPL, XML, ZPL II |
| Built-in barcodes | 1D,2D |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Image formats supported | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, POR, RUS, THA |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 9.6 W |
| Sustainability certificates | CE, ENERGY STAR, RoHS |
| Width | 284 mm (11.08 ") |
| Depth | 483 mm (18.84 ") |
| Height | 295 mm (11.51 ") |
| Linux operating systems supported | Y |
| Windows operating systems supported | Y |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Supported network protocols | TCP/IP suite (TCP, UDP, ICMP, IGMP), LPR/ LPD, Telnet/SSH, FTP/SFTP, BOOTP, DHCP, HTTP/HTTPS, SNMPv1/2c/3, SNMP-MIBII supported – over UDP/IP (private enterprise MIB included), SMTP Supports IPv4 and IPv6 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.