Back to Top
| Processor base frequency | 2.1 GHz |
| Processor family | Intel Xeon E5 v4 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor series | Intel Xeon E5-2600 v4 |
| Processor model | E5-2620V4 |
| Processor threads | 16 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Bus type | QPI |
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Stepping | R0 |
| Number of QPI links | 2 |
| Maximum internal memory supported by processor | 1536 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133 MHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 68.3 GB/s |
| Memory channels | Quad-channel |
| ECC |
| On-board graphics adapter |
| Thermal Design Power (TDP) | 85 W |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Scalability | 2S |
| Physical Address Extension (PAE) | |
| CPU configuration (max) | 2 |
| Embedded options available | |
| Physical Address Extension (PAE) | 46 bit |
| Market segment | Server |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Flex Memory Access | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel Demand Based Switching | |
| Intel 64 | |
| Intel® Secure Key | |
| Conflict Free processor | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel TSX-NI | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Y |
| Intel® OS Guard | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) |
| Tcase | 74 °C |
| Compatibility | DL380 GEN9 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.