Back to Top
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor cores | 10 |
| Processor socket | FCLGA1851 |
| Processor model | 225F |
| Processor threads | 10 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Performance-core boost frequency | 4.9 GHz |
| Performance-core base frequency | 3.3 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 4.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.7 GHz |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 121 W |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor codename | Arrow Lake |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Processor ARK ID | 241069 |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 6400 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Use conditions | PC/Client/Tablet |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| PCI Express slots version | 4.0,5.0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Scalability | 1S |
| Embedded options available | |
| Market segment | Desktop |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Thunderbolt 4 | |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | |
| Intel® Thread Director | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel 64 | |
| Intel® Secure Key | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | |
| Intel® Boot Guard |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Status | Launched |
| Launch date | Q1'25 |
| L2 cache | 22528 KB |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Intel AI Boost | |
| DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN | |
| Y | |
| Y | |
| DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN | |
| 19 | |
| 13 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
