Back to Top
| Processor family | Intel Core i5-11xxx |
| Processor cores | 6 |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-11400 |
| Processor threads | 12 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor ARK ID | 212270 |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 50 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 730 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1300 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter 4K support | |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (DisplayPort) | 5120 x 3200 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter ID | 0x4C8B |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of execution units | 24 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4,2x8+1x4,1x8+3x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Scalability | 1S |
| Embedded options available | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® InTru™ 3D Technology | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | |
| Intel® Thermal Velocity Boost | |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel 64 | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | N |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel Clear Video Technology | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) |
| Tjunction | 100 °C |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Intel | |
| 2.6 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
