Back to Top
| Projection distance | 1.2 - 9.1 m |
| Projector brightness | 3500 ANSI lumens |
| Projection technology | DLP |
| Zoom capability | |
| Zoom ratio | 1.3:1 |
| Zoom type | Manual |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Contrast ratio (typical) | 2000000:1 |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Uniformity | 85 % |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30 ° |
| Matrix size | 0.55 " |
| Focus | Manual |
| Focal length range (f-f) | 16.901 - 21.607 mm |
| Aperture range (F-F) | 2.43 - 2.78 |
| Offset | 115 % |
| 3D |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI connector type | Full-size |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | |
| AC (power) in | |
| HDMI version | 1.4 |
| Composite video in | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| DVI port |
| Smart TV | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Card reader integrated |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Vertical scan range | 50 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 100 kHz |
| Noise level | 30 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 15 W |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 138 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 161 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Width | 337 mm (13.14 ") |
| Depth | 119.3 mm (4.65 ") |
| Height | 265 mm (10.34 ") |
| Weight | 3900 g (8.6 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC, VGA |
| Manual |
| Laser | |
| 30000 | |
| N | |
| N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.