Back to Top
| Screen size compatibility | 60 - 300 " |
| Projection distance | 0.91 - 2.2 m |
| Projector brightness | 3000 ANSI lumens |
| Projection technology | DLP |
| Zoom capability | |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 10000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Horizontal synchronization (min) | 15 kHz |
| Horizontal synchronization (max) | 102 kHz |
| Vertical synchronization (min) | 0.023 kHz |
| Vertical synchronization (max) | 0.12 kHz |
| Service life of lamp | 4000 h |
| Bulb power | 240 W |
| Service life of lamp (economic mode) | 10000 h |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, SECAM |
| Full HD | |
| 3D | |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA),1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA) |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4a |
| RS-232 ports | 1 |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | |
| DVI port |
| Smart TV | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Card reader integrated |
| Noise level (economic mode) | 29 dB |
| Noise level | 33 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 5 W |
| Product type | Ceiling-mounted projector |
| Product colour | White |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 320 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 V |
| Auto power off |
| Width | 296 mm (11.54 ") |
| Depth | 224 mm (8.74 ") |
| Height | 120 mm (4.68 ") |
| Weight | 2700 g (5.95 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Quick start guide | |
| Cables included | VGA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.