Back to Top
| Screen size compatibility | 27 - 264 " |
| Supported aspect ratios | 1:1,2.35:1,4:3,5:4,15:9,16:10 |
| Projection distance | 1 - 7.5 m |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Projection technology | DLP |
| Projector native resolution | 1080p (1920x1080) |
| Contrast ratio (typical) | 28500:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Projector brightness (economic mode) | 3200 ANSI lumens |
| Keystone correction, horizontal | -40 - 40 \u00b0 |
| Horizontal synchronization (min) | 31.5 kHz |
| Vertical synchronization (min) | 56 kHz |
| Horizontal synchronization (max) | 97.6 kHz |
| Vertical synchronization (max) | 120 kHz |
| Service life of lamp | 15000 h |
| Bulb power | 220 W |
| Lamp power (economic mode) | 145 W |
| Service life of lamp (economic mode) | 10000 h |
| Focus | Manual |
| Offset | 116 % |
| Analog signal format system | NTSC, NTSC 4.43, PAL, PAL M, PAL N, SECAM |
| Full HD | |
| 3D | |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| DVI port | |
| 12V trigger | |
| HDMI version | 1.4a |
| Remote (IR) output | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Smart TV | |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi |
| Card reader integrated |
| Market positioning | Home cinema |
| Noise level | 21 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Product type | Desktop projector |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Built-in display |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 300 W |
| Power consumption (standby) | 1.8 W |
| Power consumption (network standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (economy mode) | 220 W |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Width | 312.4 mm (12.18 ") |
| Depth | 236.2 mm (9.21 ") |
| Height | 124.5 mm (4.86 ") |
| Weight | 3200 g (7.05 lbs) |
| Package width | 398.8 mm |
| Package depth | 337.8 mm |
| Package height | 195.6 mm |
| Package weight | 4500 g |
| Handheld remote control | |
| Manual | |
| Cables included | AC, HDMI, IR |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.