Amazing performance and stunning visuals with a boost
Raise the bar on your PC experience with rich visuals plus an automatic burst of speed when you need it.
The 4th generation Intel® Core™ i5-4460 processor delivers amazing performance, stunning visuals, and built-in security for deeper protection.
Discover the thrill of an automatic burst of speed when you need it with Intel Turbo Boost Technology 2.0.
It comes with 6MB of cache. Based on its 3.2 GHz base clock speed, it gives your computer system excellent performance.
Intel Turbo Boost 2.0 increases the clock speed of this computer to 3.4 GHz when you need a boost to run a program.
It supports PCIe revision 3.0 in x16, x8, and x4 configurations, so a variety of peripherals can be connected to a PC equipped with this processor.
The processor also comes with Intel Virtualization Technology, Intel My Wi-Fi Technology, and more.
Intel Quick Sync Video provides fast video conversion for portable media players, online sharing, video editing and authoring, and video editing and authoring.
Intel InTru 3D Technology enables stereoscopic 3-D Blu-ray playback in full 1080p resolution via HDMI 1.4, as well as premium audio.
Intel Insider is a service that delivers premium HD content to an Ultrabook or PC.
Intel Wireless Display is a technology that allows for the wireless streaming of movies, photos, websites, and other media from an Ultrabook or PC to an HDTV.
The Intel Flexible Display Interface is a novel way to display two independently controlled channels of integrated graphics.
Intel Clear Video HD Technology provides High Definition playback for a more immersive entertainment experience.
Intel Turbo Boost Technology uses thermal and power headroom to dynamically increase the processor's frequency as needed, giving you a burst of speed when you need it and increased energy efficiency when you don't.
Intel Virtualization Technology enables a single hardware platform to perform the functions of multiple "virtual" platforms. It improves manageability by limiting downtime and maintaining productivity by partitioning computing activities.
Intel Virtualization Technology for Directed I/O expands on existing support for IA-32 (VT-x) and Itanium processor (VT-i) virtualization by adding I/O-device virtualization.
Intel VT-d can assist end users in improving system security and reliability, as well as the performance of I/O devices in virtualized environments.
Intel VT-x with Extended Page Tables, also known as Second Level Address Translation (SLAT), provides memory-intensive virtualized applications with acceleration.
Through hardware optimization of page table management, Extended Page Tables in Intel Virtualization Technology platforms reduce memory and power overhead costs while increasing battery life.
When combined with supporting software, the Intel 64 architecture provides 64-bit computing on server, workstation, desktop, and mobile platforms. The Intel 64 architecture boosts performance by allowing systems to access more than 4GB of virtual and physical memory.
Intel My Wi-Fi Technology allows an Ultrabook or laptop to connect wirelessly to Wi-Fi-enabled devices such as printers, stereos, and so on.
When the processor is idle, idle states (C-states) are used to save power. C0 is the operational state, which indicates that the CPU is performing useful work. C1 is the first idle state, C2 is the second, and so on, with higher C-states requiring more power-saving actions.
Enhanced Intel SpeedStep Technology is a cutting-edge method of enabling high performance while meeting mobile systems' power-conservation requirements.
In response to processor load, conventional Intel SpeedStep Technology switches both voltage and frequency in tandem between high and low levels.
Enhanced Intel SpeedStep Technology expands on that architecture by employing design strategies such as Voltage and Frequency Separation, as well as Clock Partitioning and Recovery.
Thermal Monitoring Technologies, through a variety of thermal management features, protect the processor package and the system from thermal failure.
The temperature of the core is detected by an on-die Digital Thermal Sensor (DTS), and thermal management features reduce package power consumption (and thus temperature, when necessary) to keep the system within normal operating limits.
Intel Identity Protection Technology is a built-in security token technology that helps provide a simple, tamper-resistant method for protecting online customer and business data from threats and fraud.
Intel IPT sends a hardware-based proof of a specific user's PC to websites, financial institutions, and network services, ensuring that it is not malware attempting to log in.
Intel IPT can play an important role in two-factor authentication solutions that protect your data.
AES-NI (Advanced Encryption Standard New Instructions) are a set of instructions that allow for fast and secure data encryption and decryption.
AES-NI is useful for a variety of cryptographic applications, including bulk encryption/decryption, authentication, random number generation, and authenticated encryption.
Intel Secure Key is made up of a digital random number generator that generates truly random numbers in order to strengthen encryption algorithms.
OS Guard provides automatic "blanket" protection against privilege escalation attacks.
Disable should be executed. Bit is a hardware-based security feature that can reduce vulnerability to viruses and malicious-code attacks, as well as prevent harmful software from executing and spreading on the server or network.
If your laptop is ever lost or stolen, Intel Anti-Theft Technology can help keep it safe and secure. Intel AT requires a service subscription from a service provider that supports Intel AT.
| Processor family | Intel Core i5-4xxx |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor series | Intel Core i5-4400 Desktop series |
| Processor model | i5-4460 |
| Processor threads | 4 |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Compatible chipsets | Intel H81, Intel H87, Intel Z87 |
| Processor codename | Haswell |
| Processor boost frequency | 3.40 GHz |
| Stepping | C0 |
| Bus type | DMI |
| Processor code | SR1QK |
| Processor ARK ID | 80817 |
| Maximum internal memory supported by processor | 32 GB |
| Memory types supported by processor | DDR3-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600 MHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 25.6 GB/s |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| ECC supported by processor |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 4600 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.024 GB |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.1 |
| On-board graphics adapter ID | 0x412 |
| Thermal Design Power (TDP) | 84 W |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Scalability | 1S |
| Graphics & IMC lithography | 22 nm |
| Bandwidth | 5 MB/s |
| Thermal solution specification | PCG 2013D |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | |
| Market segment | DT |
| Intel® My WiFi Technology (Intel® MWT) | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® InTru™ 3D Technology | |
| Intel FDI Technology | |
| Intel® Insider™ | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Intel® Smart Cache | |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Anti-Theft Technology (Intel® AT) | |
| Intel® vPro™ Technology | |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel Small Business Advantage (SBA) version | 1.00 |
| Intel® Secure Key | |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) version | 0.00 |
| Intel TSX-NI | |
| Intel® OS Guard | |
| Conflict Free processor | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel 64 | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel Enhanced Halt State | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Tcase | 72.72 °C |
| Product name | Intel Core i5-4460 (6M Cache, up to 3.40 GHz) |
| Status | End of Life |
| Born on date | Q2'14 |
| Product type | 4 |
| Video compression formats | Y |
| Bus bandwidth | 5 |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 3840x2160@60Hz |
| Number of graphics cores | 20 |
| Maximum graphics adapter memory | 1740 MB |
| Bus type units | GT/s |
| Launch date | 2014-05-11T00:00:00 |
| Maximum resolution & refresh rate (HDMI) | 4096x2304@24Hz |
| OpenGL support | 4.0 |
| Maximum memory | 32 GB |
| Product family | 4th Generation Intel Core i5 Processors |
| Maximum resolution & refresh rate (Integrated Flat Panel) | 3840x2160@60Hz |
| Graphics max dynamic frequency | 1.10 GHz |
| Maximum resolution & refresh rate (VGA) | 1920x1200@60Hz |
| Processor cache | 6144 KB |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Graphics output | eDP/DP/HDMI/DVI/VGA |
| Video decoding | |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Cache memory | 6 MB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
