This 12th generation desktop CPU's 10 cores are built using a Hybrid Core architecture with the Intel 7 process, combining the performance of four Efficient-cores and six 3.7 GHz Performance-cores. Efficient-cores are low-voltage processors that perform background work for multitasking, while performance-cores give speed for demanding apps and gaming.
The Intel Thread Director guarantees that the two function flawlessly together by dynamically and intelligently assigning tasks to the appropriate core at the appropriate moment to maximize performance. To assist with operating and multitasking a variety of demanding programs, the Core i5-12600KF has compatibility for up to PCI Express 5.0 and dual-channel DDR5 memory at 4800 MHz.
You can boost the performance of the Intel Core i5-12600KF 20 MB 3.7 GHz Processor by overclocking it.
The Core i5-12600KF doesn't have graphics built in, so users will need to buy a separate graphics card. Please note that there is no thermal solution provided. The CPU comes with a 3-year warranty and can be used with motherboards that have an Intel LGA 1700 socket.
The processor's efficient-cores manage background operations for multitasking while the performance-cores give the performance needed to run high-end gaming and demanding programs.
The Intel Thread Director is built into the CPU's cores, working with the operating system to ensure each of the 16 threads is assigned to the right core at the right time.
This CPU can support up to four PCIe 4.0 lanes and sixteen PCIe 5.0 lanes, for a total of 20 lanes. When used with devices that are compatible, this allows for a lot of data to move quickly. Intel Deep Learning Enhancement - It improves performance for deep learning workloads by speeding up AI inference.
During video chats, Gaussian and Neural Accelerator 3.0 (GNA) technology assist with noise suppression while also improving background blurring.
| Processor family | Intel Core i5-12xxx |
| Processor cores | 10 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Component for | PC |
| Processor model | i5-12600KF |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor codename | Alder Lake |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 76.8 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 76.8 GB/s |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0,5.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4,2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Scalability | 1S |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| Embedded options available | |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel 64 | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® Optane™ Memory Ready |
| Tjunction | 100 °C |
| Launch date | Q4'21 |
| Status | Launched |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| 4.9 | |
| 6 | |
| 3.7 | |
| Intel | |
| 8 | |
| Y | |
| 3.6 | |
| Y | |
| 2.8 | |
| Retail box | |
| 125 | |
| Gaming | |
| PC/Client/Tablet | |
| 150 | |
| 4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
