Known as Intel Optane memory, it is a revolutionary new class of non-volatile memory that sits between your processor and storage and is designed to enhance system performance and responsiveness.
Intel Rapid Storage Technology Driver integrates with this driver to manage multiple tiers of storage while providing the operating system with a single virtual drive, ensuring that data frequently accessed is kept on the fastest tier of storage.
It requires special software and hardware configurations to use Intel Optane memory.
Allows you to increase processor frequency based on the power / thermal headroom available. This results in quick, bursts of speed when you need them, and reduced energy consumption when you don't.
The Hyper-Threading Technology (Intel HT Technology) allows for two threads per logical core.
Having highly threaded applications allows more work to be done simultaneously, which speeds up task completion.
Through Intel Virtualization Technology (VT-x), multiple "virtual" platforms can be simultaneously run on a single hardware platform.
It keeps productivity high by isolating computing activities into separate partitions and limiting downtime.
I/O device virtualization is now supported by Intel's Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d), which enhances our existing support for virtualizing IA32 (VT-x) and Itanium processors (VT-i).
Through Intel VT-D, end users can improve the security and reliability of their virtualized systems, as well as increase I/O performance.
Second Level Address Translation (SLAT) offers memory acceleration with Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT).
With Intel Virtualization Technology platforms, extended page tables lower memory and power costs and increase battery life by optimizing the management of page tables.
Intel 64 architecture enables 64-bit computing on a variety of platforms, including server, workstation, desktop, and mobile devices.
By addressing more than 4GB of both virtual and physical memory, the Intel 64 architecture improves performance.
As the name implies, an instruction set refers to the first set of commands and instructions that is understood and can be carried out by a microprocessor.
This value indicates which Intel instruction set this processor supports.
In instruction set extensions, which can be added to multiple data objects, additional instructions can be added to improve performance.
Those can include Streaming SIMD Extensions (SSE) and Advanced Vector Extendings (AVX).
C-states (idle states) enable CPUs to save power when they are idle.
C0 indicates that the CPU is operating, meaning it is doing useful work.
There are a number of idle states, starting with C1, C2, and so on, where more power-saving measures are taken for numerically higher C-states.
SpeedStep Technology is an Intel technology that is designed to meet the needs of mobile systems while maintaining high performance.
According to Intel SpeedStep Technology, voltage and frequency adjust in tandem with processor load to provide the best performance.
SpeedStep Technology from Intel increases performance by separating voltage and frequency changes, as well as partitioning and recovering clocks.
Multiple thermal management features make Thermal Monitoring Technologies an essential part of any system protection from thermal failure.
Digital Thermal Sensors (DTS) detect the core's temperature, and thermal management capabilities reduce package power consumption and therefore temperature when necessary in order to meet normal operating requirements.
Intel® Identity Protection Technology is a built-in security token technology that helps provide a simple, tamper-resistant method for protecting access to your online customer and business data from threats and fraud.
Intel® IPT provides a hardware-based proof of a unique user’s PC to websites, financial institutions, and network services; providing verification that it is not malware attempting to login.
Intel® IPT can be a key component in two-factor authentication solutions to protect your information at websites and business log-ins.
Intel Thermal Velocity Boost (Intel TVB) is a feature that opportunistically and automatically increases clock frequency above single-core and multi-core Intel Turbo Boost Technology frequencies based on how much the processor is operating below its maximum temperature and whether turbo power budget is available.
The frequency gain and duration is dependent on the workload, capabilities of the processor and the processor cooling solution.
A ten-core processor is the most powerful one yet. It includes the increased performance on an extra 10 processing cores and 8MB of Intel Smart cache, bringing the user a significant improvement in the frequency of the processor, as well as an increase to 3.6 GHz.
The processor comes with an unlocked multiplier that allows for further overclocking.
| Processor family | Intel Core i9-10xxx |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i9-10850K |
| Processor threads | 20 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor codename | Comet Lake |
| Generation | 10th Generation |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor ARK ID | 205904 |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 45.8 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 630 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1200 MHz |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter 4K support | |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 30 Hz |
| On-board graphics adapter ID | 0x9BC5 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 125 W |
| Configurable TDP-down | 95 W |
| Configurable TDP-down frequency | 3300 MHz |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Execute Disable Bit | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Scalability | 1S |
| Embedded options available | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| PCI Express CEM revision | 3.0 |
| Thermal solution specification | PCG 2015D |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Intel® Quick Sync Video Technology | |
| Intel® InTru™ 3D Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Clear Video HD Technology (Intel® CVT HD) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Identity Protection Technology (Intel® IPT) | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Thermal Velocity Boost | |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Intel® Optane™ Memory Ready | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel 64 | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | N |
| Intel Clear Video Technology |
| Tjunction | 100 °C |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 4096 x 2304@60Hz |
| Product type | Processor |
| Maximum graphics adapter memory | 64 GB |
| Status | Launched |
| Processor ID | 0x9BC5 |
| Launch date | Q3'20 |
| Maximum memory | 128 GB |
| Bus speed | 8 GT/s |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Intel |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
