Intel Xeon Silver Silver 4316 Processor (30MB Cache, up to 3.4 GHz)
With a speed of 2.3 GHz and a 30 MB cache, this processor can handle even the most demanding tasks with ease.
Additionally, the Xeon Silver 4316 comes with a variety of different features that make it an ideal choice for use in a variety of different settings.
Intel® Turbo Boost Technology dynamically increases the processor's frequency as needed by taking advantage of thermal and power headroom to give you a burst of speed when you need it, and increased energy efficiency when you don’t.
Two processing threads are provided by Intel® Hyper-Threading Technology (Intel® HT Technology) per physical core.
Highly threaded applications can get more work done in parallel, completing tasks sooner.
Intel® Virtualization Technology (VT-x) allows one hardware platform to function as multiple “virtual” platforms. It makes it easier to manage by reducing downtime and keeping productivity up by separating computing tasks into their own partitions.
Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) adds I/O-device virtualization to existing IA-32 (VT-x) and Itanium® processor (VT-i) virtualization support.Intel VT-d can make their systems safer and more reliable, and it can also make I/O devices work better in virtualized environments.
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT), also known as Second Level Address Translation (SLAT), provides memory-intensive virtualized applications with acceleration.
Extended Page Tables in Intel® Virtualization Technology platforms reduce memory and power overhead costs while increasing battery life through hardware optimization of page table management.
The Intel® 64 architecture, when combined with supporting software, provides 64-bit computing on server, workstation, desktop, and mobile platforms.
The Intel 64 architecture improves performance by allowing systems to address more than 4 GB of both virtual and physical memory.
An instruction set refers to the basic set of commands and instructions that a microprocessor understands and can carry out. The value shown represents which Intel’s instruction set this processor is compatible with.
Instruction Set Extensions are additional instructions which can increase performance when the same operations are performed on multiple data objects.
These can include SSE (Streaming SIMD Extensions) and AVX (Advanced Vector Extensions).
Intel® Advanced Vector Extensions 512 (AVX-512) are new instruction set extensions that enable ultra-wide (512-bit) vector operations with up to two FMAs (Fused Multiply Add instructions) to boost performance for your most demanding computational tasks.
Intel® Speed Shift Technology employs hardware-controlled P-states to provide significantly faster responsiveness with single-threaded, transient (short-duration) workloads such as web browsing by enabling the processor to more quickly select its best operating frequency and voltage for optimal performance and power efficiency.
A new set of embedded processor technologies is designed to accelerate AI deep learning use cases. It adds a new Vector Neural Network Instruction (VNNI) to Intel AVX-512.
This instruction makes deep learning inference much faster than in previous generations.
As a result, Intel® RDT offers enhanced visibility and control over how shared resources such as LLC and memory bandwidth are used by applications, virtual machines (VMs), and containers.
For NVMe-based solid state drives, Intel® Volume Management Device (VMD) provides a common, robust method of hot plug and LED management.
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor cores | 20 |
| Processor socket | LGA 4189 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor lithography | 10 nm |
| Processor model | 4316 |
| Processor threads | 40 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 30 MB |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor codename | Ice Lake |
| Processor ARK ID | 215270 |
| Maximum internal memory supported by processor | 6144 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| ECC |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 150 W |
| Execute Disable Bit | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 64 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512 |
| Scalability | 2S |
| Embedded options available |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Y |
| Intel 64 | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) |
| Tcase | 84 °C |
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |
| Intel | |
| 2.3 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
