Back to Top
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Processor base frequency | 2.7 GHz |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor cores | 10 |
| Processor socket | LGA 4677 (Socket E) |
| Processor series | Intel Xeon Silver 4000 Series |
| Processor model | 4410T |
| Processor threads | 20 |
| System bus rate | 16 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 26.25 MB |
| Cooler included | |
| Processor codename | Sapphire Rapids |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Stepping | S3 |
| Processor ARK ID | 232388 |
| Maximum internal memory supported by processor | 6000 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| ECC |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 150 W |
| Execute Disable Bit | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 80 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AMX, SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512 |
| Embedded options available | |
| Scalability | 2S |
| Market segment | Server |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G180729 |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions | |
| Intel® Total Memory Encryption | |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | |
| Intel® Crypto Acceleration | |
| Intel® Platform Firmware Resilience Support | |
| Maximum Enclave Size Support for Intel® SGX | 64 GB |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel® Speed Select technology - Performance Profile | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Y |
| Intel® Boot Guard | |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Intel 64 | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel® OS Guard | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® QuickAssist Software Acceleration | |
| Intel® On Demand Feature Activation | |
| Intel® Data Streaming Accelerator (DSA) | 1 default devices |
| Intel® Advanced Matrix Extensions (AMX) |
| Tcase | 84 °C |
| DTS Max | 100 °C |
| Package carrier | E1B |
| Launch date | Q1'23 |
| Status | Launched |
| Memory speed (max) | 4000 MHz |
| Number of UPI links | 2 |
| Maximum internal memory | 4000 GB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.