Back to Top
The AMD EPYC 7443p processor powers IT that is fast, responsive, and secure, regardless of whether it is deployed on bare metal, in virtualized environments, or in cloud computing.
Provides customers with the performance, dependability, and security they require, as well as the durability that Embedded customers require.
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 24 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Component for | Server/Workstation |
| Processor model | 7443P |
| Processor threads | 48 |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Configurable TDP-down | 165 W |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Configurable TDP-up | 200 |
| AMD | |
| 2.85 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
