Back to Top
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Cable types supported | Cat5e |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| RJ-45 input ports | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| DC-in jack |
| Operating voltage | 5.3 V |
| External power adapter | |
| Current | 0.94 A |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 127 x 85.7 x 25.4 mm |
| Weight | 639 g (1.41 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 285.7 x 101.6 x 177.8 mm |
| Package weight | 1488 g |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.