Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6a, Cat7 |
| Maximum transfer distance | 39.62 m |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Bidirectional | |
| HDCP | |
| Material | SGCC |
| Product colour | Black |
| Ethernet LAN | |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDMI in | 1 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating voltage | 18 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output current | 1 A |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Weight | 630 g (1.39 lbs) |
| AC adapter included | |
| Mounting kit |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.