Back to Top
HDMI over Twisted Pair HDBaseT Transmitter
The PT−580T is a 4K resolution, HDBaseT twisted pair transmitter for HDMI signals. The unit inputs an HDMI signal that it converts to a twisted pair signal. An HDBaseT receiver (for example the TP−580R or WP−580R) converts the twisted pair signal back into an HDMI signal and together they form a transmitter receiver pair.
| Type | AV transmitter |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Cat5, Cat6, Cat7 |
| Maximum transfer distance | 70 m |
| Bandwidth | 3.4 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| RJ-45 output ports | 1 |
| HDMI in | 1 |
| DC-in jack |
| AC input voltage | 5 V |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Dimensions (WxDxH) | 62 x 52 x 24 mm |
| Weight | 140 g (0.31 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.