Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Read speed | 2000 MB/s |
| Write speed | 1800 MB/s |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Product colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Certification | CE, FCC, EMC, ROHS, REACH, UKCA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8.1, Windows Vista |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Sustainability compliance |
| Width | 60.3 mm (2.35 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 12.4 mm (0.48 ") |
| Weight | 100 g (0.22 lbs) |
| Package width | 130.3 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 32 mm |
| Cables included | USB |
| CE, Electromagnetic Compatibility (EMC), Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.