Samsung 1TB T7 SHIELD RUGGED EXTERNAL SSD USB 3.2 BLACK, 1000 GB, USB Type-C, 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), 98 g
It has read speeds up to 1050MB/s and write speeds up to 1000MB/s and is dustproof, dynamic thermal guard protected, and shockproof. It is designed for photographers, content creators, and gamers who need a highly durable and reliable storage solution.
Tough, fast, and compact. The all new rugged PSSD T7 Shield is built to endure with the space to create thanks to an IP65 rating for Dust* and Water** resistance.
Transfer massive files in seconds. USB 3.2 Gen 2 and PCIe® NVMe™ achieve soaring sequential read/write speeds of up to 1,050/1,000 MB/s*, allowing you to edit directly from the drive. The high-tech rubber exterior with Dynamic Thermal Guard controls heat to maintain steady performance for even giant projects.
Ready for the rough and tumble. Shoot on location and wander the wild while feeling confident your data is securely resistant against water* and dust** with an IP65 rating. The rugged design and advanced outer elastomer add extra durability to even endure a 9.8 foot drop***.
*Consistent with IP65 rating, tested under controlled conditions: water flow of 100kPa for 3 minutes. Water resistant capabilities may vary depending on the actual conditions.
**Consistent with IP65 rating, tested under controlled conditions: 2kg/m³ of active dust with a pressure under 2kPa for 8 hours. Dust resistant capabilities may vary depending on the actual conditions.
***Tested to withstand 9.8-ft (3 meters) drop under controlled conditions. Drop resistance capability may vary depending on the actual environmental conditions.
The T7 Shield is compatible with PC, Mac, Android devices, gaming consoles, and more*. Included in the box are USB Type C-to-C and Type C-to-A cables** for added convenience. *Compatibility with host devices may vary. Some operating systems may require T7 Shield reformatting. **T7 Shield is compatible with USB 3.0 and USB 2.0.
Take your pick. 1TB or 2TB gives you colossal space in sleek colorways of blue, beige, or black. The stylish rubberized grip prevents slips so it stays in your hands. Bring everything with you, and look great doing it.
Experience the superior performance and reliability that you can only get from the world's number one brand for flash memory since 2003*. All firmware and components, including Samsung's world-renowned DRAM and NAND, are produced in-house, allowing end-to-end integration for quality you can trust. *Source: 2003~2021 OMDIA data: NAND suppliers' revenue market share.
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Read speed | 1050 MB/s |
| Write speed | 1000 MB/s |
| Hardware encryption | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Product colour | Black |
| Housing material | Rubber |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Certification | CE, BSMI, KC, VCCI, C-tick, FCC, IC, UL, TUV, CB, EAC, UKCA, BIS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 20 G |
| NVM Express (NVMe) supported |
| Width | 59 mm (2.3 ") |
| Depth | 88 mm (3.43 ") |
| Height | 13 mm (0.51 ") |
| Weight | 98 g (0.22 lbs) |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.