Back to Top
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Cable types supported | Fiber |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Maximum refresh rate | 30 Hz |
| Fiber optic wavelengths supported | 1310 nm |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Extended display identification data (EDID) | |
| Rack mounting | |
| HDCP | |
| Material | Metal |
| Wavelengths supported | 1310 nm |
| LED indicators | Y |
| HDCP version | 2.2 |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Connectivity technology | Wired |
| HDMI in | 1 |
| DisplayPorts in | 1 |
| DisplayPorts out | 1 |
| USB ports quantity | 3 |
| USB connector type | Micro-USB B, USB Type-A |
| 3.5 mm (1/8-inch) in | |
| 3.5 mm (1/8-inch) out |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating voltage | 5 V |
| Input current | 0.35 A |
| Output current | 2 A |
| External power adapter |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Package width | 343.9 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 83 mm |
| Package weight | 1380 g |
| Package type | Box |
| AC adapter included | |
| Cables included | AC |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Manual |
| Master carton width | 438.9 mm |
| Master carton length | 363 mm |
| Master carton height | 324.1 mm |
| Master carton weight | 13800 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.