Back to Top
| Type | Household tower fan |
| Product colour | Brown |
| Placement | Floor |
| Number of speeds | 3 |
| Control type | Buttons, Wireless |
| Timer duration (maximum) | 8 h |
| Timer |
| Power source type | AC |
| Width | 330 mm (12.87 ") |
| Depth | 330 mm (12.87 ") |
| Height | 1067 mm (41.61 ") |
| Weight | 6169 g (13.6 lbs) |
| Certification | The Blue Plug |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.