Back to Top
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Processor model | i7-10700 |
| Processor family | Intel Core i7-10xxx |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Non-ECC |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe, PCI Express |
| Card reader integrated | |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 630 |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| DVI port | |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Line-out | |
| Serial ports quantity | 1 |
| Chassis type | SFF |
| Product colour | Black |
| Volume | 8.2 L |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Viewing window |
| Motherboard chipset | Intel Q470 |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Password protection | |
| Password protection type | HDD, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Product type | PC |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | ENG |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Clear Video Technology | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Idle States | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel 64 | |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Embedded options available | |
| Intel Trusted Execution Technology |
| Power supply | 380 W |
| Width | 93 mm (3.63 ") |
| Depth | 298 mm (11.62 ") |
| Height | 340 mm (13.26 ") |
| Weight | 5300 g (11.68 lbs) |
| Display included | |
| Mouse included | |
| Keyboard included |
| Processor manufacturer | Intel |
| Number of speakers | 1 |
| Built-in speaker(s) | |
| ENERGY STAR, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.