Back to Top
G X56 HOTAS RGB Throttle and Stick Simulation Controller
The X56 H.O.T.A.S. is designed to enhance the experience of VR gaming and is suitable for a wide variety of flight simulation games based around active commercial, military, and space-going aircraft15.
The joystick and throttle provide six degrees of freedom, and the system is equipped with adjustable RGB lighting for enhanced visibility. It is compatible with Microsoft Windows 7, 8.1, and 10, and it connects to the computer via two USB ports. The product is designed for use with PC gaming and is well-suited for traditional screens as well as VR games.
Features:
| Device type | Flight Sim |
| Gaming platforms supported | PC |
| Gaming control technology | Analogue |
| Programmable buttons |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB 2.0 |
| Power source | Cable |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable length | 2 m |
| Ergonomic grip |
| Windows operating systems supported | Y |
| Width | 225 mm (8.78 ") |
| Depth | 185 mm (7.22 ") |
| Height | 226 mm (8.81 ") |
| Weight | 1123 g (2.48 lbs) |
| Device 2 height | 170 mm |
| Device 2 weight | 1156 g |
| Device 2 width | 185 mm |
| Device 2 depth | 225 mm |
| Package width | 293 mm |
| Package depth | 311 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 3140 g |
| Master carton width | 310 mm |
| Master carton length | 325 mm |
| Master carton height | 250 mm |
| Master carton weight | 3900 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
