Back to Top
| Multi-device support |
| Device interface | RF Wireless+Bluetooth |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 7 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Laser |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Number of scroll wheels | 2 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monotone |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Ergonomic design | |
| Rubber grips | |
| Works on any surface |
| Power source | Batteries |
| Charging port type | USB Type-C |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | iPadOS, Android |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Width | 84.3 mm (3.29 ") |
| Depth | 124.9 mm (4.87 ") |
| Height | 51 mm (1.99 ") |
| Receiver width | 14.4 mm |
| Receiver depth | 18.4 mm |
| Receiver height | 6.6 mm |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Weight | 141 g (0.31 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
