Back to Top
| Product colour | Black |
| Minimum screen size compatibility | 39 " |
| Maximum screen size compatibility | 85 " |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 200 x 100,600 x 400 mm |
| Tilt angle range | -2 - 15 u00b0 |
| Width | 732 mm (28.55 ") |
| Depth | 97 mm (3.78 ") |
| Height | 683 mm (26.64 ") |
| Weight | 16100 g (35.49 lbs) |
| Package width | 464 mm |
| Package depth | 829 mm |
| Package height | 114 mm |
| Package weight | 18100 g |
| Mounting kit | |
| Manual | |
| Packaging content |
| Depth adjustment range | 97 - 305 mm |
| Y | |
| RoHS, Trade Agreements Act (TAA), cULus |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.