Back to Top
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Minimum screen size compatibility | 37 " |
| Maximum screen size compatibility | 70 " |
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 79 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,600 x 400 mm |
| Height adjustment | |
| Included number of shelves | 1 |
| Width | 800.1 mm (31.2 ") |
| Depth | 482.6 mm (18.82 ") |
| Height | 2148.8 mm (83.8 ") |
| Weight | 22540 g (49.69 lbs) |
| Package width | 589.3 mm |
| Package depth | 1130.3 mm |
| Package height | 175.3 mm |
| Package weight | 23630 g |
| Package type | Box |
| Manual | |
| Mounting kit |
| Harmonized System (HS) code | 9403.20.0081 |
| Master carton width | 614.7 mm |
| Master carton length | 1150.6 mm |
| Master carton height | 200.7 mm |
| Master carton weight | 25810 g |
| Quantity per master carton | 1 pc(s) |
| Certification | RoHS |
| Country of origin | China |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.