Back to Top
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Minimum screen size compatibility | 32 " |
| Maximum screen size compatibility | 55 " |
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 59 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300 mm |
| Height adjustment | |
| Included number of shelves | 1 |
| Width | 800.1 mm (31.2 ") |
| Depth | 508 mm (19.81 ") |
| Height | 1549.4 mm (60.43 ") |
| Weight | 18730 g (41.29 lbs) |
| Package width | 579.1 mm |
| Package depth | 144.8 mm |
| Package height | 878.8 mm |
| Package weight | 21000 g |
| Package type | Box |
| Manual | |
| Mounting kit |
| Harmonized System (HS) code | 9403.20.0081 |
| Master carton width | 599.4 mm |
| Master carton length | 170.2 mm |
| Master carton height | 894.1 mm |
| Master carton weight | 22500 g |
| Quantity per master carton | 1 pc(s) |
| Certification | RoHS |
| Country of origin | China |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.