Back to Top
BROTHER PJ-862
It can print up to 8.5 inches x 11 inches at a speed of up to 13.5 pages per minute.
It is a compact printer that is suitable for printing quotations, invoices, and other reports while on the move. It supports both charging and data transfer via USB-C and Bluetooth connectivity. The printer is compatible with Windows, Mac, Linux, Android, and iOS operating systems. It also has optional mounts and high-capacity Li-ion battery for printing away from power sources.
| Print technology | Direct thermal |
| Type | Mobile printer |
| Print speed | 3 ips |
| Print speed | 76.2 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 200 DPI |
| Maximum printing width | 203.2 mm |
| Product colour | Black |
| Printing media thickness | 160 µm |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth profiles | GATT, HCRP, OPP, SPP |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Power source type | USB |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Y |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 255 mm (9.95 ") |
| Depth | 55 mm (2.15 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| Weight | 480 g (1.06 lbs) |
| 2D barcode, Barcode, Text | |
| Y | |
| USB Type-C | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
